برای اطلاع از قیمت تماس حاصل فرمایید
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
Filters
جستجو
Close
چگونه یک الماس اصل را تشخیص دهیم؟

چگونه یک الماس اصل را تشخیص دهیم؟

به طور کلی الماس های مصنوعی آنهایی هستند که از لحاظ ترکیبات شیمیایی با الماس اصل متفاوتند. برخی از الماس های مصنوعی ساخته دست بشر نبوده و در طبیعت یافت می شوند؛ این نوع سنگ ها را بدلی قلمداد نمی کنند، بلکه از آنها به عنوان سنگ هایی که با الماس اصل تفاوت های ساختاری دارند و از لحاظ قیمت هم کم بهاتر هستند یاد می شود. اکثر الماس های بدلی درواقع مواد طبیعی و معدنی ای هستند که به دلیل شفافیت و درجه سختی شان از آنها در صنعت جواهرسازی استفاده می شود.

در ادامه لیستی از رایج ترین سنگ هایی که به عنوان بدل های الماس از آنها بهره می برند مشاهده می کنید:

1- زیرکونیوم مکعبی

زیرکونیوم مکعبی نوعی ماده مصنوعی و از محبوب ترین بدل های الماس است. این ماده که از دی اکسید زیرکونیوم ساخته شده، درجه سختی 8 تا 8.5 در مقیاس مو دارد و محبوبیتش هم به همین خاطر است، که همانند الماس اصل دوام و مقاومت زیادی دارد؛ چرا که درجه سختی الماس اصل 10 در مقیاس مو است.

زیرکونیوم مکعبی بسیار کم بهاتر از الماس است و یکی از معایبش این است که به راحتی خراش بر می دارد و پس از مدتی استفاده شدن، درخشش خود را از دست می دهد.

تفاوت الماس و زیرکون

2- زیرکُن

زیرکون یک سنگ معدن است و انواع مختلفی دارد. این سنگ گاهی با زیرکونیوم مکعبی اشتباه گرفته می شود درصورتی که این دو ماده کاملا با یکدیگر متفاوتند. زیرکون از الماس نرم تر بوده و درجه سختی اش7.5 در مقیاس مو است.

3- مویزانایت

نام دیگر این سنگ سیلیکون کاربید است. مویزانایت یک ماده معدنی کمیاب است و به همین دلیل نمونة مصنوعی آن اکثرا در آزمایشگاه ها ساخته می شود. از لحاظ ظاهری شباهات زیادی با الماس دارد، به جز دریک مورد که مویزانایت از الماس درخشش بیشتری دارد، چرا که بی رنگ است و درجه سختی اش 9.5 در مقیاس مو است.

4- روتیل

روتیل نیز یک سنگ معدنی است که معمولا در طبیعت به رنگ های قهوه ای و قرمز یافت می شود و در آزمایشگاه ها روتیل مصنوعی بی رنگ ساخته می شود و به عنوان بدل الماس استفاده می شود. روتیل نسبت به الماس سختی بسیار کم تری دارد و به راحتی خراش بر می دارد. درجه سختی این سنگ در مقیاس مو 6 تا 6.5 است.

5- اسپینل

اسپینل، سنگی طبیعی و معدنی است که در رنگ های قرمز، قهوه ای، سبز، آبی، سیاه و سفید شکل می گیرد. اسپینل سفید که درواقع بی رنگ است به عنوان الماس بدلی استفاده می شود و درجه سختی اش 7.5 تا 8 در مقیاس مو است.

6- گارنت مصنوعی

از برخی ترکیبات مصنوعی سنگ گارنت به عنوان بدل الماس استفاده می شود. به عنوان مثال، ایتریوم آلومینیوم گارنت و گادولینیوم گارنت به عنوان جایگزین الماس استفاده می شوند. این سنگ با توجه به روند تشکیل اش درجه سختی متفاوتی دارد که معمولا بین 7.5 تا 8.5 است.

7- شیشه

بسیاری از الماس های مصنوعی موجود در صنعت جواهرسازی در حقیقت شیشه هستند. با وجود قیمت کم، شیشه به دلیل درخشش و بازتاب نوری و رنگی اش جایگزین مناسبی برای الماس به شمار می رود. در نظر داشته باشید شیشه هایی که به عنوان الماس بدل استفاده می شوند، به راحتی خراشیده می شوند و پس از گذشت زمان کمی درخشش خود را از دست می دهند.

در ادامه به چند راهکار برای تشخیص این سنگ های بدل از الماس اصل اشاره شده است:

1- آزمایش بخار

نخستین راهکار پیشنهاد شده این است که روی جواهر خود بدمید، یا اگر هوا گرم است برای چند دقیقه داخل یخچال قرار دهید که این راه هم مانند دمیدن نتیجه می دهد و دیدن بخار روی الماس را راحت تر می کند. الماس رسانای حرارتی خوبی است، لذا اثر بخار روی سطح آن باید به سرعت ناپدید شود؛ اگر سنگ شما بعد از این آزمایش شفافیت خود را به سرعت باز یافت، الماس اصل است؛ گرچه چندین ایراد به این آزمایش وارد است. از طرفی الماس بدلی مویزانایت می تواند با موفقیت از این امتحان عبور کند و از طرفی دیگر، دستور العملی حاکی از اینکه سطح الماس به چه اندازه باید بزرگ باشد وجود ندارد. 

2- آزمایش آب

برای انجام این آزمایش شما به یک لیوان آب احتیاج دارید. الماس خود را به دقت به آب بیندازید. الماس اصل به دلیل چگالی بالایی که دارد مطمئنا به ته لیوان فرو می رود. اگر سنگ روی سطح آب شناور ماند، می توانید از بدل بودن آن اطمینان حاصل کنید. متاسفانه این آزمایش نیز چندان قابل اعتماد نیست زیرا چندین نوع الماس بدل با چگالی بالا نیز وجود دارند و گاهی ممکن است نتایج درست نباشند.

3- آزمایش روزنامه

در این آزمایش تنها وسیله مورد نیاز شما یک تکه روزنامه یا نوشتة چاپ شده است. با استفاده از یک انبر، سمت تخت الماس را روی نوشته های روزنامه قرار دهید. الماس واقعی آنقدر نور را می شکند که نمی توانید با نگاه کردن از روی الماس نوشته ها را ببینید. یکی از مشکلات این آزمون این است که الماس مورد استفاده شما باید گرد و مناسب تراش خورده باشد و الماس هایی که بیش از اندازه تخت تراشیده شده باشند نتایج متفاوتی خواهند داشت. مشکل دیگر این آزمون این است که به عوامل زیادی بستگی دارد؛ برای مثال تمیزی سنگ، شرایط نور محیط، نحوه قرار گیری سنگ روی نوشته و بینایی شخص. برای دستیابی به نتایج درست، عوامل گفته شده را در نظر بگیرید.

4- آزمایش وزن

الماس اصل از اکثر الماس های بدلی سبک تر است، برای مثال وزن زیرکونیوم مکعبی 50% بیشتر از الماس است.  تشخیص تفاوت وزن سنگ ها تنها با استفاده از ترازو های مخصوص قیراط که تفاوت های جزئی را مشخص می کنند امکان پذیر است. برای انجام این آزمون می توانید یک الماس بدل که تا حد امکان از نظر اندازه و شکل شبیه سنگ خودتان باشد را انتخاب کنید و آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

5- استفاده از لوپ(ذره بین)

استفاده از لوپ ممکن است برای کسانی که در نگاه کردن به الماس و انعکاسات آن آشنا نباشند، دشوار باشد. از طرف دیگر الماس های بدلی شیشه ای گاز های حباب شکلی درون خود دارند گه شخص نا ماهر ممکن است آنها را با ناخالصی داخل الماس اشتباه بگیرد. اما همچنان اکثر الماس های بدل، مانند زیرکونیوم مکعبی، بی نقص هستند و تشخیص را راحت تر می کنند.

لوپ جواهر

6- آزمایش کاغذ سمباده

عموما درجه سختی کاغذ سمباده بین 7 تا 9 در مقیاس مو است و از  آنجایی که این درجه سختی در الماس 10 است، نمی تواند الماس را خراش دهد. سنگتان را روی سمت زبر کاغذ سمباده بکشید و روی سنگ به دنبال آثار خراش بگردید. الماس اصل هیچ آسیبی نخواهد دید اما اگر جدا از اصل یا بدل بودن، نمی خواهید سنگتان آسیب ببیند، از انجام این آزمون خودداری کنید.

7- آزمایش پروب رسانندگی حرارت

این وسیله در صنعت جواهرسازی به "دستگاه تست الماس" معروف است و می تواند رسانایی حرارتی الماس را بیازماید. الماس ها رسانای حرارتی خوبی هستند و به همین خاطر، پس از گرم شدن، حرارت را به سرعت پراکنده می کنند. اگر الماسی با سرعت کم تر این کار را انجام داد، اصل نیست. البته توجه داشته باشید میزان رسانایی حرارتی سنگ مویزانایت هم به اندازه الماس است و به همین خاطر از این آزمایش نتیجة دقیقی حاصل نخواهد شد.

8- آزمایش هدایتگری گرما

این آزمایش آسیب های جدی ای به الماس های بدل وارد خواهد کرد، لذا درصورتی که می خواهید سنگتان آسیبی نرسد این روش را امتحان نکنید. با استفاده از یک فندک به مدت 30 ثانیه به سنگ خود حرارت بدهید، سپس به سرعت آن را داخل آب سرد بیندازید. از آنجایی که الماس های اصل زیرِ زمین و تحت فشار و حرارت زیادی تشکیل می شوند، از این آزمون سالم بیرون خواهند آمد؛ اما سنگ های بدلی از درون خواهند شکست.

9- آزمایش رسانای الکتریسیتی

برای انجام این آزمایش باید به یک جواهرشناس مراجعه کرده و نتایج را از او بخواهید. الماس های اصل رسانای الکتریسیته هستند درصورتی که این مسئله درباره سنگ های دیگر مانند مویزانایت مصنوعی و زیرکونیوم مکعبی صدق نمی کند، به همین دلیل نتایجی که از دستگاه های اندازه گیری رسانش الکتریسیتی به دست می آیند قابل اعتماد خواهند بود.

 

در کل، این سنگ ارزشمند و زیبا دنیای گسترده ای دارد و مردم همواره برای خرید آن با چالش هایی مواجه بوده اند. تیم جواهری حسن زاده این چالش ها را برای مشتریانش از بین برده و امکان خریدی مطمئن و بی دغدغه را برای شما فراهم می کند. برای مشاهدۀ آخرین مجموعۀ جواهرات الماس ما اینجا کلیک کنید.

انصراف از نظر
آرشیو بلاگ