5% تخفیف بر روی محصولات با خرید آنلاین
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
Filters
جستجو
Close

7 راه تشخیص یاقوت طبیعی از یاقوت مصنوعی

یاقوت، سنگ عشق، در طول تاریخ همواره توجه ها را به زیبایی انکارناپذیرش جلب کرده است و کسانی که از آن استفاده کرده اند، احساسی منحصر به فرد و تجملاتی داشته اند. گفته می شود اولین سنگ یاقوت مصنوعی در سال 1902 توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام آگوست ورنوئیل ساخته شده است. او از طریق ذوب پودر اکسید آلومینیوم و رنگدانه ها، فرایندی را کشف کرد که آن را "همجوشی شعله" نام گذاری کرد. این فرایند که امروزه نیز از آن برای ساخت کرندوم)کانی یاقوت(، یاقوت سرخ و یاقوت کبود مصنوعی استفاده می شود، به "فرایند ورنوئیل" معروف شده است.

تصویر کوره اولیه ورنوییل
تصویر کورۀ اولیه که ورنوئیل از آن برای ساخت یاقوت مصنوعی به روش ورنوئیل استفاده کرد.

معمولا تشخیص یاقوت مصنوعی از اصل آن کار آسانی نیست، اما در ادامه به چند راهکار اشاره شده است که به شما کمک می کنند یک سنگ یاقوت مصنوعی را تشخیص دهید:

1 -سطح یاقوت را خراش دهید

یاقوت پس از الماس، دومین سنگ قیمتی مقاوم است و به آسانی خراشیده نمی شود. تنها الماس و یک یاقوت دیگر می توانند روی یاقوت ها خراش بیندازند، پس می توانید این راه را امتحان کنید.

ابتدا سطح یاقوت را با استفاده از تکه ای پارچه یا یک مسواک، تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید لکه ای روی آن نیست. سپس از ناخنتان یا اشیاء دیگر مانند چاقو، تکه ای شیشه یا کاغذ سمباده برای خراشیدن سطح یاقوت استفاده کنید و بدانید که هیچ یک از این ها نباید اثر خراش روی سنگ شما باقی بگذارند. اگر موفق شدید، یاقوت شما مصنوعی است و اگر آثار خراش روی سنگ مشاهده نکردید احتمالا اصل است.

2 -رنگ یاقوت را بیازمایید

یاقوت را روی سطحی سخت و در عین حال صاف، مانند یک ظرف چینی بکشید. اگر از خود رد رنگ به جا گذاشت، یاقوت شما مشخصا مصنوعی است؛ چرا که یاقوت اصل هرگز بدین شکل از خود رنگی به جا نمی گذارد. این آزمایش به خودی خود اطمینان بخش نیست و صِرف باقی نماندن اثر رنگ روی ظرف دلیل قطعی بر اصالت سنگ نمی باشد.

3 -به دنبال ناخالصی های درون سنگ بگردید

یاقوت های طبیعی زیرِ زمین، تحت فشار و در شرایطی مخاطره آمیز تشکیل می شوند و به همین دلیل، ناخالصی های کوچکی در خود دارند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و تنها با استفاده از ابزار گوهرشناسی و تجهیزاتی نظیر میکروسکوپ قابل تشخیص هستند. این ناخالصی ها نه تنها به ارزش یاقوت خدشه ای وارد نمی کنند، بلکه نشانه ای از اصالت آن می باشند. یاقوت های مصنوعی معمولا بی نقص هستند؛ زیرا ایجاد ناخالصی در سنگ در شرایط آزمایشگاهی دشوار است. همچنین وجود ذرات حباب شکل درون یاقوت نشانه ای است که متوجه شوید سنگ مورد نظر شما در واقع شیشه است.

4 -اندازه و تراش

معمولا یاقوت های درشت کمیاب هستند، با این حال اکثر یاقوت هایی که بیش از نیم قیراط وزن دارند به شکل های مرکب مانند اشک یا بالشتی تراش میخورند. یاقوت های بزرگ با تراش های دیگر مانند تراش گرد، مصنوعی هستند.

5 -قیمت

از نظر قیمت، یاقوت های سنتتیک تقریبا 20 %و یاقوت های مصنوعی 90 %از یاقوت اصل ارزان تر هستند. اگر یاقوتی بیش از اندازه کم بها بود، احتماال مصنوعی است و اگر به طرز معقولی ارزان تر بود ممکن است یاقوت سنتتیک باشد.

6 -لایه‌های رشد

لایه های رشد یاقوت مصنوعی، منحنی است در صورتی که در یاقوت های اصل این لایه ها مستقیم هستند؛ چرا که اجزاء آن به خوبی در هم ذوب نشده اند.

7 -با یک کارشناس مشورت کنید

ا وجود همة اینها، بهترین روش برای مطمئن شدن از اصالت سنگ یاقوت موردنظرتان، این است که از یک جواهرشناس متخصص بخواهید آن را بررسی کند. جواهرشناسان با استفاده از ابزار مخصوصشان، اصالت و اعتبار سنگ را بررسی کرده و خاستگاه آن را شناسایی می کنند. برای اینکه مطمئن شوید جواهرشناس موردنظرتان قابل اعتماد است می توانید از مشتریان آنها درباره خدمات و سوابقشان پرس و جو کنید. همچنین می توانید درخواست کنید همراه سنگی که خریداری می کنید شناسنامه آن را هم دریافت کنید، زیرا تنها سنگ های اصل و معدنی شناسنامه دارند. شما می توانید با کیفیت ترین جواهرات یاقوت اصل را در گالری جواهرات حسن زاده بیابید و از اعتبار و کیفیت آنها اطمینان حاصل کنید. این مجموعه همچنین جواهرشناسان با تجربه و قابل اعتمادی نیز در تیم خود دارند که می توانند شما را در یافتن آنچه می خواهید راهنمایی کنند. برای دیدن مجموعۀ با کیفیت یاقوت ما، اینجا کلیک کنید.

انصراف از نظر