انواع یاقوت قرمز

گونه‌های مختلف یاقوت قرمز بر اساس خاستگاه‌، رنگ و شفافیت‌شان دسته‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین انواع یاقوت قرمز که رواج زیادی در صنعت جواهر دارند به شرح زیر می باشند.

 

1- یاقوت سونجیا

یاقوت سونجیا که در ایران به اشتباه به اسم یاقوت سونجیا یا سونچیا هم شناخته می‌شود، با رنگ ترکیبی از قرمز و نارنجی، از دسته باارزش‌ترین و کمیاب‌ترین انواع یاقوت قرمز است. این سنگ برای اولین بار در دهه 1990 کشف شد و در طیف متنوعی از رنگ‌های شفاف و زیبا یافت می‌شود. خاستگاه اصلی این نوع خاص از یاقوت قرمز در سری‌لانکا است، اما همچنین از معادنی در تانزانیا و ماداگاسکار نیز استخراج می‌شود.

 

  1. یاقوت برمه

یاقوت برمه بهترین و بی‌نقص‌ترین نوع یاقوت قرمز موجود در بازار است. خاستگاه اصلی این نوع یاقوت قرمز، میانمار است که سابقاً به نام برمه شناخته می‌شد. تمامی انواع یاقوت قرمز بدون استثناء در خود ناخالصی‌هایی دارند که نه تنها به معنی کیفیت پایین آنها نیست، بلکه نشانی از اصالت یاقوت است و به طور گسترده به عنوان روشی برای تشخیص یاقوت تقلبی از اصل به کار می‌رود. در عین حال یاقوت برمه در مقایسه با دیگر انواع یاقوت، کمترین مقدار ناخالصی را در خود دارد.

یاقوت برمه کمیاب‌ترین و گران‌قیمت‌ترین نوع یاقوت قرمز است و رنگ قرمزی اشباع و جذاب دارد که بسیار مورد پسند است و به خاطر رنگ خاص و زیبایی که دارد، به اسم «یاقوت خون کبوتری» نیز شناخته می‌شود.

 

  1. یاقوت ماداگاسکار

یاقوت‌های استخراج شده از معادن ماداگاسکار نسبتاً در بازار تازه وارد هستند. گرچه مدت زیادی از حضور این نوع یاقوت در بازار نمی‌گذرد، جای خود را میان یاقوت‌های بالارتبه پیدا کرده است. در ماداگاسکار دو معدن وجود دارد که یاقوت‌های قرمز از آنجا استخراج می‌شوند و کیفیت و رنگ این یاقوت‌ها با یکدیگر متفاوت‌ است. رنگ یاقوت ماداگاسکار از قرمز تا نارنجی متغیر است.

 

  1. یاقوت تانزانیا

شهرت یاقوت تانزانیایی عمدتاً به خاطر سطح شفافیت بالا و در عین حال قیمت پایین و مناسب‌اش است. این نوع یاقوت، رنگ زیبایی دارد که باعث می‌شود بسیار شبیه به سنگ گارنت دیده شود؛ گرچه با افزایش اندازه‌اش، رنگش نیز تیره‌تر می‌شود. یاقوت‌های تانزانیایی کوچک‌تر به علت رنگ روشن‌ترشان از ارزش بالاتری برخوردارند.

 

  1. یاقوت تایلند

مناطق جنوبی بانکوک معادن اصلی یاقوت تایلندی هستند. رنگ این نوع یاقوت تیره است و سایه قهوه‌ای ملایمی در آنها دیده می‌شود. این نوع یاقوت منبع غنی‌ای از آهن و کروم است و پس از یاقوت برمه از بالاترین کیفیت برخوردار است.

 

در طول تاریخ، برخی سنگ‌های قیمتی به شهرت فوق‌العاده‌ای دست یافته‌اند و توجهات را به سمت خود جلب کرده‌‌اند. الماس، یاقوت قرمز، یاقوت کبود و زمرد و بسیاری از سنگ‌های دیگر که خواه به خاطر اندازه و قدمتشان و خواه به خاطر رنگ و قیمت‌شان به شهرتی عظیم دست یافته‌اند. این سنگ‌ها اکثرا توسط مجموعه‌داران جواهر خریداری شده‌اند و یا در موزه‌های معروف نگهداری می‌شوند. در این مقاله ما روی یاقوت‌های قرمز معروف جهان تمرکز می‌کنیم، اما اگر علاقه‌مند هستید مقاله‌ای کامل درباره تمامی سنگ‌های معروف جهان مطالعه کنید، مقاله معروف‌ترین سنگ‌های قیمتی جهان را همین حالا در وبسایت ما مشاهده کنید.

 

  1. یاقوت کارمن لوسیا

این یاقوت استثنایی در دهه 1930 در برمه استخراج شده است. این یاقوت سرخ رنگ عظیم با وزن 23.1 قیراط، یکی از بزرگ‌ترین سنگ‌های قیمتی تراش خورده در جهان محسوب می‌شود.

داستان جالب پشت این سنگ این است که شخصی که نامش روی این یاقوت گذاشته شده است، درواقع هیچوقت مالک آن نبوده. کارمن لوسیا شخصی انسان‌دوست و همسر دکتر پیتر باک بود. طی آخرین سال‌های زندگی‌اش، یک بار تصویر این سنگ خاص را دید و شیفته آن شد. پس از مرگش، همسرش این یاقوت را خریداری کرد و آن را به یاد او به موزه اسمیتسونین اهدا کرد. این سنگ قیمتی رمانتیک هرگز مالک خود را ملاقات نکرد اما برای همیشه یادش را زنده نگه داشت.

 

  1. یاقوت ستاره دی‌لانگ

این یاقوت یکی از معروف‌ترین یاقوت‌های دنیا با داستانی هیجان‌انگیز است! این یاقوت اوال با تراش دامله، در ابتدا در دهه 1930 در برمه و با وزنی بیش از 100 قیراط یافت شد! مورد خاص دیگر درباره این سنگ، ستاره 6پری است که روی سطحش نقش می‌بندد و جلوه بسیار زیبایی دارد. این یاقوت نامش را مالکش، کلکسیونر سنگ‌های قیمتی و معدنی، ادیت هاگین دی‌لانگ می‌گیرد که این سنگ باارزش را در سال 1937 خریداری کرد.

پس از مدتی، دی‌لانگ تصمیم گرفت یاقوت را به موزه تاریخ طبیعی آمریکا اهدا کند. اما طی سرقتی غیر منتظره از موزه در سال 1964، یاقوت قرمز دی‌لانگ به سرقت رفت. در سال 1965 سارقین تمامی سنگ‌ها را به جز یاقوت دی‌لانگ برگرداندند و پلیس به جستجو برای آن ادامه داد. در نهایت یک تاجر فلوریدایی این سنگ قیمتی باارزش را به قیمت 25000 دلار در یک وبسایت اینترنتی خریداری کرد.

 

  1. یاقوت طلوع، گران‌قیمت‌ترین یاقوت سرخ تاریخ

این یاقوت برمه عظیم 25.59 قیراطی در حال حاضر گران‌قیمت‌ترین یاقوت قرمز تمام تاریخ است! این سنگ توسط برند کارتیه روی حلقه‌ای از جنس پلاتین کار گذاشته شده است و در دو طرف آن دو قطعه الماس پاک تریلیون قرار دارند. در سال 2015 کارتیه این حلقه جواهر خارق‌العاده را به حراجی ساتبیز برد. یکی از حاضران در مزایده این حلقه را به قیمت باورنکردنی 30 میلیون دلار خریداری کرد، که دو برابر قیمت مورد نظر بود.

 

  1. یاقوت زنگ آزادی

این یاقوت قرمز غول‌آسا در دهه 1950 در آفریقا کشف شد و با وزن باورنکردنی 8.500 قیراط، به عنوان بزرگ‌ترین یاقوت قرمز استخراج شده از معدن در جهان نام گرفت. یاقوت به شکل زنگ آزادی حکاکی شد و با 50 قطعه الماس تزئین شد تا دویستمین سالگرد ایالات متحده آمریکا را جشن بگیرد.

برخلاف اینکه این اثر هنری و ارزشمند در ایالت دلاوِر به خوبی محافظت می‌شد، یاقوت به سرقت رفت. پلیس پس از تحقیقات و جستجوی بسیار، در نهایت 4 مرد که مسئول این سرقت بودند را دستگیر کرد، گرچه موفق نشدند یاقوت زنگ آزادی را پیدا کنند و امروزه نیز امید بسیار کمی برای دیدن دوباره این یاقوت عظیم‌الجثه وجود دارد.